Tabak je najbežnejšie užívanou drogou. Je veľmi návykový. Na choroby spôsobené fajčením, umiera veľmi veľký počet ľudí – a všetkým týmto úmrtiam sa dalo predísť tým,že tí ľudia nezačnú fajčiť. Celkový počet fajčiarov sa v súčasnosti síce znižuje, no vek kedy začínajú jedinci fajčiť je čoraz nižší. Podceňovanie rizika vyplývajúceho z fajčenia sa môže stať jedincovi osudným. Spolu s nárastom počtu fajčiarov došlo k značnému nárastu úmrtí v dôsledku rakoviny pľúc a ďalších chorôb spôsobených fajčením tabaku. Napríklad v USA v roku 1986 rakovina pľúc predbehla rakovinu prsníka, ktorá bola dovtedy hlavným rakovinovým zabijákom amerických žien. Tuhí fajčiari majú niekoľko násobne vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich rozvinie rakovina pľúc. Fajčenie sa podieľa aj na rozvoji iných typov rakoviny, včítane rakoviny krčka maternice, hrtanu, ústnej dutiny, pažeráka, pankreasu a močového mechúra. Fajčenie škodí srdcu. Ľudia vo veku 30 až 55 rokov, ktorí denne vyfajčia balík cigariet alebo ešte viac, majú päťnásobne vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na srdcový infarkt ako nefajčiari.
Fajčenie prispieva k srdcovým chorobám tým, že znižuje hladinu HDL (lipoproteínu s vysokou hustotou), čiže tzv. dobrého cholesterolu v krvi, ktorí napomáha chrániť srdce pred ochoreniami. Fajčenie je pôvodcom celého radu dýchacích problémov, a to od infekcií, ako je napríklad chrípka až po rozdurenie pľúc a zníženú funkciu pľúc.
Rakovina pľúc zabíja viac ľudí než akýkoľvek iný typ rakoviny, a viac než 80 % týchto úmrtí je spôsobených fajčením. V roku 1997 zomrelo v Anglicku a Walese na rakovinu pľúc 30 014 osôb. Výskyt tejto choroby u žien neustále stúpa. Ide o najčastejšie zisťovanú rakovinu mužov vo Veľkej Británii a Škótsku, a v niektorých častiach Anglicka predstihla rakovinu prsníka a stala sa rakovinou, ktorá zabíja najviac žien. Riziko rakoviny pľúc sa zvyšuje priamo úmerne počtu vyfajčených cigariet.
Osoba s dlhodobou spotrebou tabaku má 50% pravdepodobnosť, že zomrie predčasne na chorobu spôsobenú fajčením tabaku. Každým rokom spôsobí tabak približne 4 milióny predčasných úmrtí .Prognózy hovoria o tom, že táto epidémia zabije 250 miliónov detí a dospievajúcich z tých, ktorí dnes žijú. Je vysoko pravdepodobné, že do roku 2030 bude tabak celosvetovou príčinou úmrtia číslo jedna, a bude ročne zabíjať 10 miliónov ľudí, čo bude viac než HIV (AIDS), tuberkulóza, materská úmrtnosť, dopravné nehody, samovraždy a vraždy dohromady.!!! Bolo dokázané, že tabakový dym škodí v každom veku. Deti rodičov fajčiarov trpia častejšie chorobami dýchacích ciest než deti nefajčiarov, a deti, ktoré fajčia, nimi trpia častejšie než tie, ktoré nefajčia.!!!
Nefajčiari sú ohrození tým, že ochorejú rakovinou pľúc v dôsledku vdychovania dymu z cigariet iných osôb (fajčiarov) . Po starostlivom štúdiu výsledkov epidemiologických štúdií o vplyve pasívneho fajčenia dospela Britská Vedecká komisia pre tabak a zdravie k záveru, že riziko vzniku rakoviny pľúc je u nefajčiarov vplyvom pasívneho fajčenia vyššie o 20 % až 30 %. Z toho možno usúdiť, že ročne je možné na účet pasívneho fajčenia pripísať niekoľko stoviek úmrtí na rakovinu.
Pneumónia je u fajčiarov nie len častá, ale je tiež vyššia pravdepodobnosť, že skončí úmrtím. V roku 1995 zomrelo v dôsledku pneumónie 9 900 osôb.
Chronická obštruktívna pľúcna choroba spôsobuje dlhotrvajúce utrpenie, ktoré je spôsobené obtiažnym dýchaním . Fajčenie je hlavnou príčinou chronickej obštruktívnej pľúcnej choroby, ktorá je u nefajčiarov veľmi vzácna a najmenej 80 % úmrtí na túto chorobu je pripisovaných fajčeniu cigariet.
Čo vlastne fajčíte?
Dokázali sme vám ,že FAJČENIE naozaj ZABÍJA
Prestaňte fajčiť, zachránite tým svoj vlastný život, a život ľudí ktorí sa pohybujú vo vašom okolí.
NS STRAIGHT EDGE SLOVAKIA
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára